Je vysoká cena nemovitosti správná prodejní strategie?
Ať už prodáváte nemovitost sami nebo s pomocí realitního makléře, je stanovení správné ceny naprosto klíčovým startem celé prodejní strategie. Vy ji chcete samozřejmě prodat co nejlépe, ale nezapomeňte, že kupec ji zase chce co nejvýhodněji koupit. Ačkoliv trh může dnes působit, že snese cokoliv, může vám příliš vysoká cena způsobit spíše komplikace. Proč?
„Vždycky můžu slevit“ bohužel moc nefunguje
Možná si říkáte, že cenu na začátku prodeje nastavíte od dost výš, abyste měli možnost slevit. Tak to ale nefunguje. Svou vysokou cenou hned na začátku odradíte případné zájemce. Ne každý je odhodlaný smlouvat, a ne každého napadne, že taková možnost vůbec existuje. Navíc, když slevíte jednou, kupec se bude snažit stlačit vás víc a víc.
Raději průměr a případně aukci
Proto je určitě rozumnější vycházet z reálné situace na trhu a cenu stanovit po důkladné analýze. S tou vám může velmi pomoci realitní makléř, který ví, na co se ve vaší lokalitě zaměřit, co všechno zvážit a zahrnout do ceny. Pokud bude totiž vaše cena „normální“, prodej se vám nejspíš podaří zrealizovat o dost rychleji. Není totiž skoro nic horšího, než když váš inzerát „visí“ v nabídce nekonečně dlouho. Všimnou si toho nejen profesionálové, ale i nákupčí „bez realitky“ a automaticky to u nich vzbudí určitou nedůvěru. „Co se s tou nemovitostí špatně, že se ještě neprodala?“ nebo „Není to nějaké předražené, že to nikdo nechce?“. A právě tento druh psychologie prodeje vám může hodně uškodit.
Naopak pokud stanovíte cenu, která bude atraktivní pro více kupců, můžete na tom nakonec vydělat díky aukci, ke které lze na závěr přistoupit. A není lepší si vybírat z více zájemců, než doufat, že se vůbec někdo ozve? Co myslíte?
Spěcháte nebo máte času hromadu?
U stanovení perfektní ceny hraje roli i čas, který na prodej máte. Pokud se například rozvádíte a na prodej spěcháte, abyste se mohli posunout k vlastnímu životu, určitě cenu nenasadíte příliš vysoko, nebo snad ano? Pokud máte čas, můžete si s trochu vyšší cenou počkat na toho pravého kupce. Z toho vyplývá, že jedna jediná správná cena neexistuje. Prodej je ovlivněn nejen vaší momentální situací, ale hlavně trhem. Neprodává se u vás v lokalitě téměř nic? Pak si můžete dovolit vyšší cenu. Je to přesně naopak? Pak budete muset být levnější.
Jak stanovit správnou cenu?
Jak už jsme se zmínili, je dobré cenu stanovit na základě detailní analýzy. Pokud si na to troufáte sami, bez pomoci realitního makléře, určitě budete potřebovat dostatek dat. Cenová mapa vaší lokality je základ, pak je dobré prozkoumat prodeje a nabídky poslední doby a zjistit, za kolik se obchody v konečném důsledku realizovaly. Je určitě dobré zahrnout i situaci na trhu s hypotékami, která v současné době není právě růžová. Pak se podívejte na „konkurenci“, tzn. další nemovitosti, které jsou v okolí k dispozici. Tuto stránku věci je dobré sledovat pravidelně během celého prodeje.
Co z toho tedy vyplývá?
Že všechno je relativní, a že méně je možná více. Pokud si se stanovením ceny vaší nemovitosti nejste jistí nebo potřebujete poradit, obraťte se na profesionály. Odhad tržní ceny obvykle nabízí zdarma (a pokud ne, utečte!), a tak o nic nejde. Pokud si chcete ušetřit čas i nervy, zvažte přenechání celé agendy realitnímu agentovi. Budete mít klid a optimální cenu můžete už nechat na něm. Pokud vás zajímá, kolik vás budou stát služby profíka, koukněte na náš článek Jak je to s provizí realitního makléře?